Гаджети, смартфони, планшети • BETATECH.COM.UA • Новинки та огляди

Огляди

Як почистити комп’ютер від файлів

Видалення старих програм

З власного досвіду можу сказати, що більшість користувачів не видалять багато програм, які встановлює. Простий приклад: встановили гру, пограли тиждень, потім вона роками лежить на диску.

Ще один: потрібна програма для конвертації відео, встановили, потім вона ще 2-3 роки буде на диску, в автозавантаженні, кожен раз оновлюючись, витрачаючи системні ресурси та ін. А користувач їй і не користується. Чи потрібен такий софт?

Я вважаю, якщо програма не потрібна в найближчому майбутньому. краще її видалити і не захаращувати систему. Якщо буде потрібна. завантажити і встановити справа не довгий.

У Windows є досить зручний деинсталлятор додатків. Щоб його відкрити, зайдіть в панель управління і виберіть вкладку “Видалення програми” (див. Скріншот нижче).

Панель управління. програми. видалення

Далі перед вами з’явиться список всього встановленого ПЗ на комп’ютері: його можна впорядкувати за назвою програми, за датою її установки, по її видавцеві і ін.

Потім видаліть зі списку ті програми, якими давно не користуєтеся, або які просто-напросто не потрібні!

Видалити програму. панель управління Windows

Дефрагментація диска

Після видалення всіх “сміттєвих” файлів з Windows, вкрай бажано провести дефрагментацію диска.

Якщо у вас твердотільний накопичувач SSD. то проводити дефрагментацію (на ньому) не потрібно!

Щоб відкрити дефрагментатор в Windows. затисніть одночасно кнопки WinR. потім введіть команду dfrgui. далі натисніть Enter (див. скрін нижче).

Далі перед вами будуть представлені всі накопичувачі, підключені до комп’ютера. Вибираєте потрібний жорсткий диск і тиснете кнопку аналізувати.

За результатами аналізу. майстер, або запропонує вам провести дефрагментацію диска, або скаже, що все нормально і дефрагментувати поки нічого не потрібно.

Так само провести дефрагментацію можна за допомогою спеціальних утиліт, кращі з них представлені тут.

Як почистити комп’ютер від сміття для прискорення роботи

Доброго години всім!

Ви ніколи не замислювалися, що “сміттєві” файли на комп’ютері можуть серйозно позначатися на його швидкості роботи?

У нас же як прийнято: пограв в гру тиждень, а потім вона півроку-рік лежить на диску, з думками “може буде потрібна”. Те ж саме відноситься до багатьох інших додатків.

В результаті при включенні і роботі комп‘ютера постійно щось моргає: з’являються повідомлення, частина софта перевіряє оновлення, пропонує завантажити новіші версії, на робочому столі купа ярликів, які відволікають увагу і забирають час.

Я пропоную в цій статті розчистити ці авгієві стайні (чи то пак почистити комп’ютер від сміття і прискорити його роботу).

До речі, зауважив, що на цю статтю заходять не тільки ті користувачі, хто хоче видалити програмний “сміття”, але і ті, хто бореться з пилом. Для них у мене на блозі є окрема стаття, рекомендую.

Робота в «ручному» варіанті

Незважаючи на всі вищезазначені дифірамби, в Windows є вбудовані чистильники системи. Не можу сказати, що вони відмінні, але все-таки цілком справляються з “основний” завданням.

Тому розгляну і цей варіант так само (тим більше, що не завжди є інтернет на PC, щоб скачати потрібне ПО).

Очищення сміття з диска

Найпростіший і універсальний спосіб запуску майстра очищення диска в Windows. це скористатися вікном “Виконати”.

Для цього: натисніть поєднання клавіш WINR. потім введіть команду cleanmgr.exe і натисніть Enter (див. скрін нижче).

Таким же чином можна запускати багато інших корисних програми, редагувати настройки та ін. Повний список команд для “Виконати”

cleanmgr.exe. команда запуску очищення диска від сміття

Далі запуститься чистильник в Windows. перше, що він зробить, попросить вибрати диск.

Найчастіше захаращується сміттям системний диск, і, звичайно, він “C: \” (прим.: Системний диск позначається спец. Іконкою.).

Після чого, протягом 10-60 сек. (Довше. дуже рідко) система оцінить, скільки вона може видалити сміття з вашого комп‘ютера. В цей час краще не завантажувати PC сторонніми завданнями, просто чекайте.

Потім перед вами з’явитися вікно зі списком того, що можна очистити. Навпроти кожного пункту буде стояти обсяг вивільняється простору.

Тут просто виділяєте галочками всі, що вам не потрібно, і погоджуєтеся на очистку.

Перевірка і очищення автозавантаження

При кожному включенні комп’ютера відбувається завантаження всіх програм, доданих в автозавантаження Windows. Природно, якщо їх там дуже багато (або є “важкі” ресурсомісткі програми). комп‘ютер почне завантажуватися довше (причому, іноді значно).

У Windows подивитися автозавантаження можна і без додаткових утиліт. Для цього натисніть WinR. потім введіть команду msconfig. натисніть OK (див. скрін нижче).

msconfig. Управління автозавантаженням в Windows

У вікні “Конфігурація системи”, знайдіть і подивіться вкладку “Автозавантаження”.

READ  Як перенести інформацію з комп'ютера на комп'ютер

Якщо у вас нова ОС (як, наприклад, у мене Windows 10). ви побачите посилання на диспетчер задач (саме в ньому і буде дана вкладка з усім ПО).

До речі, диспетчер задач можна викликати за допомогою поєднання клавіш: CtrlShiftEsc або CtrlAltDel.

У списку автозавантаження потрібно вибрати ті програми, які не потрібні Вам після кожного включення комп’ютера. і відключити їх (щоб відключити. натисніть будь-яку програму правою кнопкою мишки і поміняйте стан на “вимкнено”).

Диспетчер завдань Windows 10. відключення автозавантаження програми

Особливу увагу зверніть на торренти, відеоредактори, різні утиліти для оптимізації.

Переглянути автозагрузку можна за допомогою спец. утиліт, наприклад, AIDA64 (скріншот нижче).

AIDA64. перегляд програм в автозавантаження (видалення)

Програми для авто-очищення

Взагалі, чистку комп’ютера рекомендується проводити регулярно. наприклад, 1-2 рази на місяць (цифра умовна, залежить від інтенсивності використання обладнання). При регулярній процедурі. ви самі того не помітите, як ваша робота стане виконуватися швидше, і ви менше будете витрачати час на рутину.

Я рекомендую чистити свій компютер за допомогою представлених нижче утиліт.

По перше. вони роблять процедуру очищення автоматично (вам не потрібно нічого натискати самостійно, програми досить “розумні” і працюють самі); по-друге. вони роблять це швидше, ніж стандартний чистильник Windows; по-третє. вони очищають більше сміття, ніж, знову-таки ж, стандартне ПО в Windows.

Проте, вибір за вами, я покажу обидва варіанти!

 • видаляє практично всі сміттєві файли з диска: тимчасові файли, що залишилися файли від віддалених програм, порожні папки та ін.;
 • чистить і оптимізує системний реєстр;
 • закриває дірки і небезпечні настройки в Windows;
 • налаштовує Windows на оптимальну роботу саме на вашому PC;
 • дефрагментує диск;
 • виправляє помилки ярликів тощо.

За рахунок таких, здавалося б, простих дій, і досягається приріст продуктивності.

 • кеш браузерів (тимчасові файли, які допомагають браузеру швидше завантажувати сторінки, які ви часто відвідуєте);
 • тимчасові файли на диску;
 • помилкові записи в реєстрі (так звані “хвости”. залишилися старі записи від ПО, яке давно видалено)
 • невикористовувані програми і багато іншого.

Як сказав кількома рядками раніше, на мій погляд краще використовувати комплексну утиліту для обслуговування комп’ютера (наприклад, Advanced SystemCare. перша в таблиці вище).

почистити, комп, ютер, файлів

Трохи нижче покажу на прикладі, скільки кроків і як відбувається робота по оптимізації і чищення Windows.

1) Спочатку запускаємо програму і натискаємо кнопку ПУСК (див. Скріншот нижче). До речі, внизу вікна можна помітити, що програма повідомляє про наявність автоматичного режиму на основі ІІ!

System Care. одна кнопка ПУСК. і комп’ютер стане швидше!

2) Незабаром програма представить вам звіт. У моєму випадку: безпека і продуктивність ноутбука були на середньому рівні, а стабільність на поганому (звідси і рідкісні подвисания).

До речі, зліва буде показано, скільки помилок можна виправити, скільки “сміття” можна видалити і т.д. В общем-то, все просто. від вас ввести одним натисканням одну кнопку “Виправити”.

Знайдені проблеми після сканування в System Care (10,6 ГБ Сміття!)

3) Через кілька хвилин програма надасть вам звіт про виконану роботу. Разом на ВРЮ роботу потрібно близько 5 ÷ 10 хвилин часу.

Зате після, ноутбук став працювати значно швидше, кількість пригальмовування стало менше. видно навіть неозброєним оком.

До речі, додатково утиліта захищає ваш браузер (та й в цілому роботу в мережі) від рекламних доповнень, тулбаров, надбудов і ін. “Зарази”.

Видалення кешу браузерів

Кеш. це спеціальне місце на диску, що використовується браузерами для сторінок, які ви часто відвідуєте. За рахунок того, що браузер зберігає частину елементів сторінок на жорсткий диск вашого комп’ютера. ви швидше завантажуєте сайт при повторному зверненні до нього.

Все б нічого, але з часом кеш може розростися до досить значних розмірів (наприклад, 500-1000 МБ і більше).

Покажу, як видалити кеш в одному з найпопулярніших браузерів. Google Chrome. Для цього треба зайти спочатку в налаштування (натисніть значок із трьома крапками в правому куті екрану Chrome, і в списку виберіть шукане, см. Скрін нижче).

Як почистити комп’ютер, щоб не гальмував

Далі перейдіть налаштувань до кінця і натисніть посилання “Показати додаткові налаштування”.

Серед повного списку знайдете підрозділ “Особисті дані” і натисніть кнопку “Очистити історію” (стрілка-1 на скрині нижче).

Далі в списку виберіть “Видалити вказані дані за весь час роботи” (стрілка-2) і натисніть кнопку “Очистити історію” (стрілка-3).

Зверніть увагу, що розмір видаляється мною кеша дуже пристойний. майже 400 МБ (і це тільки в одному браузері)!

Як очистити історію відвідування сайтів, щоб не можна було відновити! Видалення всього кешу браузерів

До речі. видалити кеш можна і за допомогою різних утиліт. Наприклад, утиліта CCleaner (яку я рекомендував в таблиці вище) здатна видаляти кеш відразу у всіх браузерах (по крайней мере, в найпопулярніших: Chrome, Firefox, IE, Opera і ін.).

Рекомендую так само заглянути в торренти. у багатьох там лежать роками різні серіали, ігри, музика, які давним-давно вже не потрібні.

Причому, чистка непотрібних торрентів може вивільнити місця набагато більше, ніж всі інші кроки, які були зроблені раніше. Або ви не згодні?!

почистити, комп, ютер, файлів

Замітка буде доопрацьовуватися у міру життя сайту.

READ  Як скинути фото на комп'ютер

Почистити. мало, потрібно структурувати

Отже, тепер ви знаєте різні способи і утиліти для видалення непотрібних файлів. Але кожна подібна очищення не повинна полягати виключно в позбавленні від непотрібних програм і їх залишків, адже після цього простір жорсткого диска вашого комп‘ютера нагадує хороший голландський сир.

Образно висловлюючись, на місці видалених вами файлів утворюються порожні ділянки, розділені фрагментами іншої інформації. Подальша установка який-небудь програми призведе до того, що її дані будуть також розбиті на фрагменти і розміщені на цих вільних ділянках. Самі розумієте, це явно не сприяє максимально їхня швидкість зчитування інформації з жорсткого диска і високої продуктивності PC.

Дефрагментація диска після того як ви почистили комп’ютер від непотрібних файлів дозволяє впорядкувати цей хаос. Для її проведення не обов’язково встановлювати якусь додаткову утиліту, так як потрібний вам інструмент є в арсеналі операційної системи. І запустити його можна, натиснувши «Пуск». «Всі програми». «Стандартні». «Службові». «Дефрагментація диска».

Після очищення диска необхідно зробити його дефрагментацію

У вікні ви побачите список доступних для дефрагментірованія розділів, а також попередній аналіз їх фрагментированности. Чи потрібна дефрагментація якогось конкретного розділу, можна зрозуміти, давши команду система аналізувати диск. Якщо показник більше 10%. слід провести процедуру. Відповідно, кнопка дефрагментації її запускає. Також ви можете налаштувати графік дефрагментації, щоб не робити це кожен раз вручну.

Варто уточнити, що ця процедура. не з швидких, і безпосередньо залежить від початкового стану справ, а також потужності вашого комп‘ютера. У випадку з повільними PC на це може піти кілька годин, але дефрагментацію робити просто необхідно.

Додаткові програми для очищення комп’ютера від непотрібних файлів

Крім стандартних системних засобів існує безліч сторонніх програм від різних виробників, за допомогою яких ви також можете провести чистку розділів від непотрібних файлів. Давайте ж розглянемо дві найбільш популярних, зручних і надійних варіанта.

програма CCleaner

В першу чергу ця утиліта призначена для чищення системних папок і реєстру операційної системи. Величезним достоїнством CCleaner на тлі безлічі вбудованих можливостей є її безкоштовне розповсюдження. Також важливо те, що її інтерфейс виключно доброзичливий і зрозумілий. Так що навіть новачок з її допомогою легко зрозуміє, як можна почистити комп’ютер від непотрібних файлів без шкоди для операційної системи.

Встановивши і запустивши цю програму, ви побачите наступне вікно.

почистити, комп, ютер, файлів

Як бачите, інтерфейс CCleaner розділений на кілька розділів, завдяки чому ви легко зможете вибрати потрібну опцію. Так, в розділі «Очищення» можна відзначити файли для видалення. Натискання на кнопку аналізу наочно продемонструє вам кількість місця, яке може звільнитися після чистки. Також ви отримаєте список файлів, які будуть видалені.

CCleaner дозволяє видаляти не всі файли одного типу. Наприклад, в налаштуваннях ви можете виставити обмеження на видалення файлів cookie, і при подальшому очищенню програма не звертатиме на них увагу. Також для активних інтернет-користувачів буде корисна функція роботи з тимчасовими файлами і історією всіх браузерів, які встановлені на комп’ютері.

Ця програма для видалення непотрібних файлів також корисна тим, що з її допомогою ви можете усунути помилки в реєстрі. Як правило, вони виникають внаслідок некоректного видалення програм, причому не обов’язково з вини користувача. деякі деинсталлятори також можуть допускати помилки.

МАКСИМАЛЬНАЯ ОЧИЩЕННЯ диска C від мотлоху, видаляємо зайві 20-700 гіг

У розділі «Сервіс» є кілька вкладок, а саме:

 • «Видалення програм». функція, аналогічна системної утиліті «Установка і видалення програм». Різниця полягає лише в тому, що CCleaner відображає абсолютно все інстальовані програми, тоді як деякі їхні творці можуть свідомо робити так, що стандартна утиліта Windows не зможе їх побачити і, отже, видалити.
 • «Автозавантаження» дозволяє оперувати з автозавантаженням вашої ОС. Так ви зможете подивитися, які програми запускаються разом з операційною системою, а також при необхідності видалити їх з автозавантаження. Корисна функція для тих, але новачкам не варто з нею експериментувати.
 • «Відновлення системи» дозволяє відновити систему з точки, яку автоматично створює операційна система.
 • «Стирання диска» може знадобитися тим, хто хвилюється, що віддалені ними дані можуть бути відновлені. В інших випадках краще цією функцією не користуватися.

Як бачите, CCleaner. зручна і інтуїтивно зрозуміла програма для очищення комп’ютера від непотрібних файлів, при цьому володіє безліччю інших корисних властивостей.

Uninstall Expert

Ця утиліта призначена для повного видалення будь-яких програм. Звичайно, ви можете віддати перевагу її системному аналогу, але Uninstall Expert справляється з цим завданням швидше і, можна сказати, якісніше. Після деінсталяції більшості програм все одно залишаються дрібні файли і записи в системному реєстрі. Uninstall Expert знаходить ці та інші «хвости» і видаляє їх.

Сама по собі ця утиліта займає дуже мало місця, швидко встановлюється і запускається. Інтерфейс простий, і при запуску користувач бачить лаконічне вікно, в якому всього дві вкладки.

Так виглядає інтерфейс програми Uninstall Expert

READ  Як запланувати виключення комп'ютера Windows 10

Program list. це список встановлених програм. З його допомогою користувач може вибрати потрібну програму, подивитися всі дані, в тому числі і частоту звернення до неї. Тут же можна її видалити і тут же почистити за нею всі можливі «хвости».

Startup Items показує список програм в області автозавантаження. У цій вкладці ви можете видаляти непотрібні вам програми, які запускаються разом з операційною системою.

Uninstall Expert можна назвати зручною програмою для видалення непотрібних файлів для тих випадків, коли ви просто не хочете допускати захаращення жорсткого диска через некоректну деінсталяції. Це досить стандартна утиліта, але завдяки зрозумілій навігації вона значно прискорює і спрощує роботу з програмами та файлами, і користуватися нею простіше, ніж системним її аналогом.

Як видалити непотрібні файли без установки додаткових програм

Те, що будь-який комп’ютер потребує періодичного чищення, ми вже розібралися. Тепер перейдемо до безпосереднього опису, як це можна зробити без установки додаткових програм. Давайте розглянемо, які можливості в цьому випадку вам надають три найбільш поширені ОС. Windows XP, Windows 7 і Windows 8.

видалення програм

Чистка комп’ютера від непотрібних файлів починається з видалення програм. Для цього ви можете використовувати як вбудовані в них утиліти, так і системний їх аналог.

Для цього вам слід запустити: «Панель управління» (через «Пуск». «Налаштування» або через «Мій комп‘ютер»). «Установка і видалення програм». «Установка / видалення програм» (Windows XP) або “Програми та засоби» (Windows 7, 8).

Так можна видалити непотрібні програми в Windows XP

Тут можна видалити непотрібні програми в Windows 7 і 8

Дотримуючись цієї рекомендації, ви відкриєте вікно з переліком встановлених на вашому комп’ютері програм. Тут ви зможете подивитися, які з них використовуються найбільш часто, виявивши непотрібні, після чого. видалити їх і звільнити місце на диску.

Що таке непотрібні файли

Якщо ви вважаєте, що до цієї категорії відносяться вже не цікаві вам фільми і ігри, то ви частково мають рацію. Своєчасне їх видалення дозволяє заощадити чимало місця на жорсткому диску вашого персонального комп‘ютера.

Інша справа, що встановлені на PC гри або інші програми після використання вбудованої в них утиліти для деінсталяції (видалення) найчастіше залишають на пам’ять про себе велику кількість «сміття». Це можуть бути файли збереження або конфігурації, а також прості записи в реєстрі, які насправді вже ні для чого не знадобляться. Крім того, до непотрібних файлів можна віднести історію вашого інтернет-оглядача, а також величезна кількість тимчасових файлів, створених самою операційною системою або ж потрібними вам програмами.

Природно, засмічений таким чином комп’ютер фізично не може оптимально працювати. Фрагментовані розміщення файлів на жорсткому, численні «хвости», які залишилися від раніше видалених програм, рано чи пізно приведуть до краху системи.

Очистка диска

Також будь-яка операційна система від Microsoft має вбудовану утилітою під назвою «Очищення диска». Вона дає можливість видалити файли, які не впливають на працездатність ОС.

 • Відкрийте «Пуск». «Всі програми». «Стандартні». «Службові». «Очищення диска». Після цього виберіть диск, для якого потрібне видалення непотрібних файлів, причому необов’язково це має бути системний розділ, просто він найчастіше заповнюється різним «сміттям».
 • Відкриваєте «Мій комп’ютер», після чого буде потрібно клік правою кнопкою миші на потрібному розділі і вибір його властивостей. У «Властивості» відкриваєте вкладку «Загальні» і вибираєте «Очищення диска».
 • Відкриваєте пошук програм за назвою «cleanmgr», після чого вибираєте розділ для очищення.
 • Одночасне натискання клавіш Ctrl, Alt і Delete запускає «Диспетчер завдань Windows», де ви вибираєте вкладку «Файл» і там в поле «Нова команда (виконати)» пишете вже знайоме «cleanmgr», після чого вибираєте потрібний розділ.

Всі рекомендації, крім другої, дозволять вам відкрити вікно вибору диска.

Очистити диск можна вбудованої утилітою

Рекомендація не відкриває вікно вибору, так як в даному випадку утиліта запускається безпосередньо з потрібного вам розділу.

В результаті використання цього інструменту ви зможете позбутися від тимчасових файлів, вмісту кошика, різноманітних звітів і не потрібних вам архівів самої операційної системи.

Відзначаємо пункти, які необхідно очистити і натискаємо «ОК»

Крім безпосередньої очищення диска ви також можете видалити всі точки відновлення ОС, крім останньої. Зробити це можна, відкривши вкладку «Додатково».

Тепер ви знаєте, як можна почистити комп’ютер від непотрібних файлів, використовуючи при цьому вбудовані системні утиліти. Варто відзначити, що в різних ОС більш зручні різні способи запуску цих утиліт, так як графічний інтерфейс змінюється від системи до системи, часом до невпізнання.

Так, для Windows XP і Windows 7 зручніше 3 і 4 способи, а в Windows 8 легко застосовувати будь-який з перерахованих вище варіантів. Головне в цьому випадку те, що доступ до встановленими програмами зберігається в повному обсязі незалежно від версії ОС, тому базову очистку диска ви легко зможете виконати без додаткових допоміжних утиліт.

BETATECH.COM.UA 2021