Гаджети, смартфони, планшети • BETATECH.COM.UA • Новинки та огляди

Статті

Як вірус може з’явитися в комп’ютері

Table of Contents

Комп’ютерні віруси. Типи, види, шляхи зараження

І знову здрастуйте. Тема сьогоднішньої статті комп’ютерні віруси. Види комп’ютерних вірусів, принципи їх роботи, шляхи зараження комп’ютерними вірусами.

Розділити шкідливі програми можна на два основних види. Віруси та хробаки.

Віруси. поширюються через шкідливий файл, який ви могли завантажити в інтернеті, або може виявитися на піратському диску, або часто передають їх по скайпу під виглядом корисних програм (помітив що на останній часто трапляються школярі, їм передають нібито мод для гри або чіти а насправді може виявитися вірусом який може нашкодити). Вірус вносить свій код одну з програм, або маскується окремою програмою в тому місці куди зазвичай користувачі не заходять (папки з операційною системою, приховані системні папки). Вірус не може запуститися сам, поки ви самі не запустите заражену програму. Черви заражають вже безліч файлів вашому комп’ютері, наприклад все exe файли, системні файли, завантажувальні сектора і тд. Черви найчастіше проникають в систему вже самі, використовуючи вразливості вашої ОС, вашого браузера, визначеної програми. Вони можуть проникати через чати, програми для спілкування такі як skype, icq. можуть поширюватися через електронну пошту. Так само вони можуть бути на сайтах, і використовуючи вразливість вашого браузера проникнути в вашу систему. Хробаки поширюються по локальній мережі, якщо один з комп’ютерів в мережі виявиться заражений він може поширюватися на інші комп’ютери заражаючи все файли на своєму шляху. Черви намагаються писати під найпопулярніші програми. Наприклад зараз найпопулярніший браузер «Chrome», тому шахраї будуть намагатися писати під нього, і робити шкідливий код на сайти під нього. Тому що часто цікавіше заразити тисячі користувачів які використовують популярну програму ніж сотню з непопулярною програмою. Хоча chrome і постійно покращує захист. Найкращий захист від мережевих черв’яків це оновлювати ваші програми і вашу операційну систему. Багато нехтують оновленнями про що часто шкодують. Кілька років тому я помічав наступний черв’як.

Але він явно потрапив не через інтернет а швидше за все через піратський диск. Суть його роботи була такою. він створював нібито копію кожної папки в комп’ютері або на флешці. Але насправді він створював не схожу папку а exe файл. При натисканні на такий exe файл він поширювався ще сильніше по системі. І ось було тільки позбудешся від нього, прийдеш до одного з флешкою, скинути у нього музику а повертаєшся з зараженої таким хробаком флешку і знову доводилося його виводити. Наносив цей вірус якийсь ще шкоди системі я не знаю, але незабаром цей вірус припинив своє існування.

Насправді існує безліч видів і різновидів комп’ютерних загроз. І все розглянути просто неможливо. Тому ми розглянемо найпоширеніші останнім часом і дуже неприємні. Віруси бувають:. Файлові. знаходяться в зараженому файлі, активуються коли користувач включає цю програму, самі не можуть активуватися Завантажувальні. можуть завантажуватися при завантаженні Windows потрапивши в автозавантаження, при вставці флешки або подібне Макро віруси. це різні скрипти які можуть перебувати на сайті, можуть надіслати їх вам поштою або в документах Word і Excel, виконують певні функції закладені в комп’ютері. Використовують уразливості ваших програм.

Типи вірусовТроянскіе програми. Шпигуни. Вимагачі. Вандали. Руткіти. Botnet. кейлогерам Це самі основні види загроз які можуть вам зустрітися. Але насправді їх набагато більше. Деякі віруси можуть навіть комбінуватися і містити в собі відразу кілька видів цих загроз Троянські програми. Назва походить від троянського коня. Проникає в ваш комп’ютер під виглядом нешкідливих програм, потім може відкрити доступ до вашого комп’ютера або переслати ваші паролі господареві. Останнім часом поширені такі трояни які називаються Стілер (stealer). Вони можуть красти збережені паролі в вашому браузері, в поштових ігрових клієнтів. Відразу після запуску копіює ваші паролі і відправляє ваші паролі на email або на хостинг зловмисникові. Йому залишається зібрати ваші дані, потім їх або продають або використовують в своїх цілях Шпигуни (spyware) відстежують дії користувача. Які сайти відвідує або що робить користувач на своєму комп’ютері Вимагачі. До них відносяться Вінлокери (winlocker). Програма повністю, або повністю блокує доступ до комп’ютера і вимагає гроші за розблокування, на приклад покласти на рахунок або тд. Ні в якому разі якщо ви потрапили на таке не варто пересилати гроші. Комп’ютер вам не розблокується, а гроші ви втратите. Вам пряма дорога на сайт компанії Drweb, там можна знайти як розблокувати багато вінлокери, за рахунок введення певного коду або виконання деяких дій. Деякі вінлокери можуть пропасти наприклад через день Вандали можуть блокувати доступи до сайтів антивірусів і доступ до антивірусів і багатьом іншим програмам Руткіти (rootkit). віруси гібриди. Можуть містити в собі різні віруси. Можуть отримувати доступ до вашого PC, і людина буде повністю мати доступ до вашого комп’ютера, причому можуть злитися на рівень ядра вашої ОС. Прийшли зі світу Unix систем. Можуть маскувати різні віруси, збирати дані про комп’ютер і про всі процеси комп’ютера Botnet досить неприємна річ. Ботнети це величезні мережі із заражених комп’ютерів «зомбі», які можуть використовуватися для ДДОС сайтів і інших кібер атак, використовуючи заражені комп’ютери. Цей вид дуже поширений і його важко виявити, навіть антивірусні компанії можуть довго не знати про їхнє існування. Дуже багато хто може бути ними заражені і навіть не підозрювати про це. Чи не виключення ви і навіть може і я кейлогерам (keylogger). клавіатурні шпигуни. Перехоплюють все що ви вводите з клавіатури (сайти, паролі) і відправляє їх господареві.

Основні шляхи зараження Уразливість операційної системи.

Файли. Заражають ваші програми, системні і звичайні файли. Завантажувальні сектори. резидентні віруси. Заражають як зрозуміло з назви завантажувальні сектора комп’ютера, приписують свій код в автозавантаження комп’ютера і запускаються при запуску операційної системи. Часом добре маскуються що важко прибрати з автозавантаження. Дії. Документи word, excel і подібні. Використовую макроси і уразливості засобів Microsoft office вносить свій шкідливий код в вашу операційну систему.

Ознаки зараження комп’ютерними вірусами.

Не факт що при появі деяких з цих ознак означає наявність вірусу в системі. Але якщо вони є рекомендується перевірити свій комп’ютер антивірусом або звернутися до фахівця. Один з поширених ознак. це сильна перевантаження комп’ютера. Коли у вас повільно працює комп’ютер, хоча у вас нічого начебто не включено, програм які можуть сильно навантажувати комп’ютер. Але якщо у вас антивірус зауважте антивіруси самі по собі навантажують комп’ютер дуже добре. А в разі відсутності такого софта який може вантажити то швидше тут віруси. Взагалі раджу по зменшити для початку кількість програм, що запускаються в автозапуску.

Повільне завантаження програм, так само може бути одним з ознак зараження. Але не всі віруси можуть сильно навантажувати систему, деякі практично важко помітити зміни. Системні помилки. Перестають працювати драйвера, деякі програми починають працювати не правильно або часто вилітають з помилкою але раніше допустимо такого не помічалося. Або починають часто перезавантажуватися програми. Звичайно таке буває через антивірусів, наприклад антивірус видалив помилково вважаючи системний файл шкідливим, або видалив дійсно заражений файл але він був пов’язаний з системними файлами програми і видалення спричинило за собою такі помилки.

Поява реклами в браузерах або навіть на робочому столі починають з’являтися банери. Поява нестандартних звуків при роботі комп’ютера (писк, клацання ні з того ні з сього і подібне). Відкривається сам по собі CD / DVD привід, або просто починає немов читати диск хоча диска там немає. Тривале включення або виключення комп’ютера. Угон ваших паролів. Якщо ви помітили що від вашого імені розсилається різний спам, з вашої поштової скриньки або сторінки соціальної мережі, як ймовірність що вірус проник в ваш комп’ютер і передав паролі господареві, якщо ви помітили таке рекомендую перевіритися антивірусом в обов’язковому порядку (хоча не факт що саме так зловмисник отримав ваш пароль). Часте звертання до жорсткого диска. У кожного комп’ютера є індикатор, який блимає коли використовують різні програми або коли копіюєте, завантажуєте, переміщаєте файли. Наприклад у вас просто включений комп’ютер але не використовується ніяких програм, але індикатор починає швидко блимати нібито використовуються програми. Це вже віруси на рівні жорсткого диска.

READ  Як налаштувати роутер на ПК

Ось власне і розглянули комп’ютерні віруси які можуть вам зустрітися в інтернеті. Але насправді їх в рази більше, і повністю захиститися неможливо, хіба що не користуватися інтернетом, не купувати диски і взагалі не включати комп’ютер.

Раджу по можливості не нехтувати використанням віртуальних машин або пісочниці.

правило перше

Користуйтеся утилітами перевірки цілісності інформації. Такі утиліти зберігають у спеціальних базах даних інформацію про системні областях дисків (або цілком системні області) та інформацію про файлах.Правіло шестоеПеріодіческі зберігайте на зовнішньому носії файли, з якими ведеться робота. Такі резервні копії звуться backup-копій.

Я вирішив поставити 2 питання своїм однокласникам і показати це на діаграмі. В опитуванні брало участь 10 чоловік.

1 питання: Чи є у вас на комп’ютері антивірус?

2 питання: Чи є у вас на комп’ютері віруси? Всі відповіли що немає вірусів. але після перевірки у нас вийшла така діаграма: 8 люд виявили віруси 2 люд вірусів не було виявили

Цим я хочу сказати. що завжди перевіряйте свій комп’ютер на віруси, адже вони розмножуються дуже швидко і вони небезпечні для комп’ютера.

Віруси. були і залишаються серйозною проблемою в комп’ютерному світі, але всі проблеми, які були ними створені були вирішені і антивіруси допомагають уникнути повтору таких “критичних ситуацій”. Боротьбою з вірусами займається безліч фахівців в сотнях компаній, і вони успішно вирішують проблему вірусів.

https://ru.wikipedia.org/wiki/%D0%92%D0%B8%D1%80%D1%83%D1%81%D1%8B3. https://computia.ru/stati.php?cat=34raz=24. https://netler.ru/pc/boot-vir.htm5. https: //айдакомпьютери.рф/kakborotsyasvirusamiitroyanami

Коли з’являється вірус в PC і як його прибрати?

Однією з основних причин некоректної роботи персонального комп’ютера може бути вірус в PC. Можливих способів інфікування існує безліч. Аналогічна ситуація і з шкідливими програмами, кількість яких щодня зростає в геометричній прогресії. Не завжди антивірусні бази оперативно оновлюються, і це може привести до негативних наслідків. В результаті ваш персональний комп’ютер може бути вражений шкідливим ПЗ, передбачити дію якого практично неможливо.

Основна ознака того, що вірус в PC є. це поява якихось відхилень в роботі. Це може бути і поява вікон, які не викликалися користувачем, і помітне зниження продуктивності, і спроби несанкціонованого виходу в мережу, і незрозумілий запуск додатків в тіньовому режимі. Це далеко не повний перелік ознак, які можуть говорити про появу шкідливої ​​програми на системному блоці. При найменшій підозрі на те, що таке ПЗ є на PC, потрібно в терміновому порядку вжити комплекс заходів, який дозволить діагностувати причину ці неполадок.

Досвідчені користувачі рекомендують встановлювати мережевий екран, назва якого по-англійськи звучить як Firewall. Він дозволяє блокувати спробу несанкціонованого доступу до вашої інформації. Побічно це дозволить нейтралізувати вірус, який міг би сюди потрапити. В ідеалі ця програма повинна заблокувати зараження PC цим небезпечним ПО. Як приклад можна привести стандартний брандмауер Windows. Однак найчастіше його можливостей недостатньо для того, щоб вірус в PC не міг виявитися. Тому в більшості випадків встановлюють спеціалізоване програмне забезпечення, яке відрізняється більш високим рівнем функціональності.

Також для забезпечення максимального рівня безпеки рекомендується використовувати антивірус. Його наявність дозволяє перешкодити зараженню машини. Навіть якщо шкідливе ПО виявилося на вашому системному блоці, антивірус дозволить вилікувати його. У більшості випадків достатньо того, щоб ця програма працювала в активному режимі. З її допомогою можна вирішити проблему того, як очистити комп’ютер від вірусів. Для цього достатньо запустити примусове сканування комп’ютера на предмет наявності різного роду погроз. Це також дозволить виконати ліквідацію шкідливих програм.

Якщо антивірус відпрацював, а підозри на вірус залишилися, можна вдатися до допомоги спеціалізованих утиліт. Це один із способів того, як перевірити комп на віруси. Для цього достатньо завантажити подібну програму з Інтернету і запустити на комп’ютері. До скачування рекомендується перевірити версію утиліти. Вона повинна бути самою останньою, а антивірусна база. найбільш свіжої. Ці дві умови. запорука успіху. Перед цим в обов’язковому порядку потрібно відключити примусово антивірус. Робота двох продуктів такого класу на пристрої може привести до непередбачуваних наслідків.

Якщо були підозри на вірус в PC, і після проведених маніпуляцій не була отримана бажаний результат, має сенс перевстановити операційну систему (можливо, проблема саме в ній). Також можливий варіант, при якому має місце апаратна несправність. В такому випадку необхідно провести глибоку діагностику системного блоку і спробувати виявити причину збою.

Основними джерелами вірусів. Комп’ютерні віруси і антивірусні програми

Ви ставите питанням “Як вірус потрапив на мій комп’ютер?”, Розумію. Насправді, є дуже багато способів занести вірус до себе на комп’ютер. Найбільш поширені з них ви знайдете нижче.

  • Дискети. Найпоширеніший канал зараження в 1980-1990-і роки. Зараз практично відсутня через появу більш поширених і ефективних каналів і відсутності флоппі-дисководів на багатьох сучасних комп’ютерах.
  • Флеш-накопичувачі (флешки). В даний час USB-флешки замінюють дискети і повторюють їх долю. велика кількість вірусів поширюється через знімні накопичувачі, включаючи цифрові фотоапарати, цифрові відеокамери, портативні цифрові плеєри, а з 2000-х років все більшу роль відіграють мобільні телефони, особливо смартфони (з’явилися мобільні віруси). Використання цього каналу раніше було переважно зумовлене можливістю створення на накопичувачі спеціального файлу autorun.inf, в якому можна вказати програму, що запускається Провідником Windows при відкритті такого накопичувача. У Windows 7 можливість автозапуску файлів з переносних носіїв була відключена.
  • Електронна пошта. Зазвичай віруси в листах електронної пошти маскуються під нешкідливі вкладення: картинки, документи, музику, посилання на сайти. У деяких листах можуть міститися дійсно тільки посилання, тобто в самих листах може і не бути шкідливого коду, але якщо відкрити таку посилання, то можна потрапити на спеціально створений веб-сайт, що містить вірусний код. Багато поштові віруси, потрапивши на комп’ютер користувача, потім використовують адресну книгу з встановлених поштових клієнтів типу Outlook для розсилки самого себе далі.
  • Системи обміну миттєвими повідомленнями. Тут також поширена розсилка посилань на нібито фото, музику або програми, в дійсності є вірусами, по ICQ і через інші програми миттєвого обміну повідомленнями.
  • Веб-сторінки. Можливо також зараження через сторінки Інтернету через наявність на сторінках всесвітньої павутини різного «активного» вмісту: скриптів, ActiveX-компонент. В цьому випадку використовуються уразливості програмного забезпечення, встановленого на комп’ютері користувача, або уразливості в ПЗ власника сайту (що небезпечніше, тому що зараження піддаються добропорядні сайти з великим потоком відвідувачів), а нічого не підозрюють користувачі, зайшовши на такий сайт, ризикують заразити свій комп‘ютер.
  • Інтернет і локальні мережі (черви). Черви. вид вірусів, які проникають на комп‘ютер-жертву без участі користувача. Черви використовують так звані «дірки» (уразливості) в програмному забезпеченні операційних систем, щоб потрапити до електронної пошти. Уразливості. це помилки і недоробки в програмному забезпеченні, які дозволяють віддалено завантажити і виконати машинний код, в результаті чого вірус-черв’як потрапляє в операційну систему і, як правило, починає дії по зараженню інших комп’ютерів через локальну мережу або Інтернет. Зловмисники використовують заражені комп‘ютери користувачів для розсилки спаму або для DDoS-атак.

Зверніть увагу! В інтернеті проводилося опитування на тему, “Канали поширення вірусів”. Як бачите, на першому місці джерел зараження. віруси, черв’яки і так дапее.

Комп’ютер працює повільно або гальмує

Якщо комп’ютер почав працювати повільніше ніж зазвичай або гальмувати, це також є ознакою того, що він заражений шкідливим ПЗ. Щоб визначити, що саме є причиною неправильної роботи PC досить відкрити диспетчер задач і переглянути список запущених програм і процесів.

може, явитися, комп, ютері

Якщо якесь невідоме додаток використовує багато ресурсів процесора, воно може і бути вірусом. Також, вірус може своєю діяльністю використовувати ресурси жорсткого диска. Така активність шкідливих програм може значно знизити продуктивність комп’ютера. Rootkit програми (вид вірусів) можуть також впливати на тривалість завантаження операційної системи під час включення комп’ютера або його відключення, а також бути причиною зависань.

Як визначити, що на комп’ютері є вірус

Читайте про симптоми, які сигналізують про наявність на комп’ютері вірусу. Як на віруси реагує комп’ютер, антивірусна програма або браузер.

READ  Як повністю очистити комп'ютер Windows 7

Шкідливі програми або віруси можуть повалити ваш комп’ютер в хаос. Вони можуть деактивувати антивірусне програмне забезпечення і зробити комп’ютер вразливим для іншого шкідливого програмного забезпечення, заважати нормальному функціонуванню комп’ютера або призвести до пошкодження файлів операційної системи.

Віруси вимагачі шифрують дані користувачів таким чином, що їх практично неможливо розшифрувати або відновити. Віруси можуть отримати доступ до будь-яких даних, будь то особисті файли, банківські дані або паролі користувача, а також створювати двійники акаунтів.

Що ж робити щоб захистити себе і комп’ютер від вірусів? Почати необхідно з установки антивірусної програми. Також не завадить освоїти навички безпечного користування PC. Частою причиною зараження комп’ютера вірусами або іншим шкідливим ПЗ є відсутність комп’ютерної грамотності користувача, яку також варто підтягнути.

Нові види вірусів і шкідливих програм з’являються весь час, тому вони не завжди можуть визначаються кожної антивірусною програмою, принаймні до того моменту поки не будуть внесені в базу даних сигнатур вірусів. Такі свіжі віруси можуть потрапити в систему і пройти всі програмні засоби захисту.

Якщо ви випадково завантажили підозрілий файл, який містить вірус або кликнули на вкладенні в email, ваша система може бути інфікована такими вірусами як: Trojan, Rootkit, Worm, Backdoor, Junkware або Malware. Тому, перш ніж кликати на невідомому файлі або посиланням краще подумати двічі і стежити за тим, щоб встановлена ​​на вашому комп’ютері антивірусна програма була з актуальними антивірусними сигнатурами.

Отже, як же визначити, що ваш комп’ютер заражений вірусами? Ось кілька явних ознак, які сигналізують про те, що на комп’ютері присутні віруси або інше шкідливе ПЗ:

Антивірусна програма повідомляє про наявність на комп’ютері вірусів

Найкращим способом визначити наявність на комп’ютері вірусів є наявність відповідних повідомлень антивірусної програми або брандмауера. Брандмауер. це потужний інструмент захисту, який контролює все що завантажується на комп’ютер з Інтернету і з комп’ютера в Інтернет. Тому, краще якщо на комп’ютері будуть одночасно активовані і антивірусна програма, і брандмауер.

Ваша антивірусна програма деактивовано (відключена)

Деякі типи шкідливих програм можуть деактивувати або відключити антивірусну програму або антивірусне рішення для захисту інтернет користувачів (internet security suite). В такому випадку шкідливі програми можуть вільно потрапити до електронної пошти, вкрасти або пошкодити дані. Існує багато типів шкідливого ПО, деякі націлені на пошкодження або знищення даних, інші шифрують файли і вимагають оплату за відновлення до них доступу. Спроби перевстановити або встановити заново антивірусне ПЗ, такими вірусами можуть також блокуватися. Встановившись на комп’ютер, віруси можуть вносити зміни до реєстру, які будуть блокувати установку антивірусних програм.

Браузер перенаправляє на інші сайти або не починається

Проблеми в роботі браузера є ключовою ознакою того, що безпека комп’ютера порушена. Наприклад, здійснюючи пошук інформації або сайту за допомогою Google ви виявляєте, що, переходячи по посиланню потрібного сайту ви потрапляєте не на нього, а на рекламний сайт, який ви не шукали і ніколи раніше на нього не переходили. Браузер також може почати повільно працювати або зависати, може з’явиться велика кількість надбудов або розширень, при наявності підключення до Інтернету браузер не може підключитися до мережі, і т.д. Все це свідчить про наявність вірусів або шкідливих програм на комп’ютері.

Комп’ютер працює зі збоями або зависає під час перезавантаження

Руткіт або вірус можуть стати причиною нестабільної роботи операційної системи або навіть вносити зміни в master boot record (MBR). В результаті, в роботі комп’ютера з’являться збої, що з часом призведе до появи помилок синього екрану (BSOD) і зависань. Це типова ознака зараження комп’ютера вірусами.

Це тільки найпоширеніші способи визначення наявності на комп’ютері вірусів, шкідливих програм (malware) або програм вимагачів (ransomware), і їх симптоми. І то як швидко користувач зможе розібратися з такими програмами на своєму PC залежить збереження його даних і файлів.

Якщо ж, в результаті зараження комп’ютера вірусами або діяльності шкідливих програм, ваш комп’ютер втратив працездатність, відновити яку можливо тільки перевстановлення операційної системи або форматуванням жорсткого диска, а як результат ваші дані були загублені або пошкоджені, ви їх можете відновити за допомогою програми для відновлення даних Hetman Partition Recovery. Також, рекомендуємо скористатися одним із способів, описаних в інших статтях нашого блогу.

Як зрозуміти, що на комп’ютері вірус майнер, троян, шифрувальник і як його видалити?

Добрий день друзі. Шкідливі програми можуть бути різної форми і розміру, але всіх їх об’єднує спільна риса:. вони шкодять нормальній роботі PC. Саме зараження буває різним і отлічниv від інших. Тому, в даній статті ми розберемо, як зрозуміти, що на комп’ютері вірус?

Потрібно запам’ятати:. Коли ваш PC показує один, або частина даних факторів, то це зовсім не означає, що комп’ютер зазнав зараження. Схожа поведінка комп’ютера може з’явитися, якщо виникли проблеми з залізом.

Спосіб 2 спостерігаємо за софтом

Спосіб 1 аналіз функціональності PC

Висновок: як зрозуміти, що на комп’ютері вірус, ви тепер знаєте. Хоча є ще інші методи. Головне, якщо ви запідозрили, що ваш комп’ютер заражений, потрібно терміново почати проводити аналіз антивірусом і, якщо шкідник буде знайдений, терміново видалити його. успіхів!

Як вірус може з’явитися в комп’ютері

MenuetOS

Перший вірус для RRLF, відомим як Second Part To Hell. [27]

Комп’ютерні віруси

Сутність прояви комп’ютерних вірусів

Характеристика шляхів проникнення вірусів в комп’ютери

Структура сучасних вірусних програм

6.1 Структура файлового нерезидентного вірусу

6.2 Структура файлового резидентного вірусу

Існує два варіанти атак комп’ютерної системи: зсередини і зовні. Слід сказати, що останнім часом, з поширенням Інтернету та локальних мереж, все більшу загрозу для комп’ютерів представляють саме зовнішні атаки. Комп’ютер, підключений до мережі, може бути атакований по цій мережі з віддаленого комп’ютера. Майже у всіх випадках така атака складається з передачі по мережі на атакується машину деякої програми, при виконанні якої атакується машині завдається шкода. У міру того як кількість підключених до Інтернету комп’ютерів продовжує збільшуватися, небезпека подібних атак також зростає.

Останнім часом повідомлення про атаку комп’ютерів будь-яким вірусом йди хробаком з’являються в газетах майже кожен день. Віруси та хробаки становлять головну проблему безпеки для окремих користувачів і компаній. Підступність вірусів не знає кордонів, а шкоду, яку вони можуть принести в крупній комп’ютерній системі, вражає уяву. Не дарма в багатьох країнах створення і поширення вірусів переслідується за законом як кримінальний злочин. Уявіть собі, які можуть бути наслідки втрати інформації в великому банку, медичній установі або порушення роботи військової комп’ютерної системи. А тим часом подібні випадки вже виникали в ряді країн.

Важлива властивість комп’ютерних вірусів. здатність “розмножуватися”, безконтрольно поширюючись в комп‘ютерному середовищі. Переносники комп’ютерних вірусів. це дискети, локальні і глобальні мережі, а останнім часом і компакт-диски, особливо з неліцензійним програмним забезпеченням. Вірусна епідемія може в лічені дні або годинник охопити великий обчислювальний центр (а то і кілька центрів), повністю паралізувавши його роботу. При цьому витрати можуть обчислюватися мільйонами і десятками мільйонів доларів.

У даній роботі ми докладно зупинимося на питаннях, пов’язаних з проявом, функціонуванням та наслідками роботи комп’ютерних вірусів.

Сутність прояви комп’ютерних вірусів

Масове застосування персональних комп’ютерів, на жаль, виявилося пов’язаним з появою самовідтворюються програм-вірусів, що перешкоджають нормальній роботі комп’ютера, руйнують файлову структуру дисків і завдають шкоди береженої в комп’ютері інформації. Проникнувши в один комп’ютер, комп’ютерний вірус здатний поширитися на інші комп’ютери.

Комп’ютерним вірусом називається спеціально написана програма, здатна спонтанно приєднуватися до інших програм, створювати свої копії та впроваджувати їх у файли, системні області комп’ютера і в обчислювальні мережі з метою порушення роботи програм, псування файлів і каталогів, створення всіляких перешкод в роботі на комп’ютері.

Причини появи і розповсюдження комп’ютерних вірусів, з одного боку, ховаються в психології людської особистості та її тіньових сторонах (заздрості, помсти, марнославстві невизнаних творців, неможливості конструктивно застосувати свої здібності), з іншого боку, обумовлені відсутністю апаратних засобів захисту і протидії з боку операційної системи персонального комп’ютера.

Основними шляхами проникнення вірусів в комп’ютер є знімні диски (гнучкі і лазерні), а також комп’ютерні мережі. Зараження жорсткого диска вірусами може статися під час завантаження комп‘ютера з дискети, що містить вірус. Таке зараження може бути і випадковим, наприклад, якщо дискету не витягнув з дисковода А: і перезавантажили комп’ютер, при цьому дискета може і не бути системною. Заразити дискету набагато простіше. На неї вірус може потрапити, навіть якщо дискету просто вставили в дисковод зараженого комп’ютера і, наприклад, прочитали її зміст.

READ  Які системні програми можна видалити на Android

Заражений диск. це диск, в завантажувальному секторі якого знаходиться програма. вірус.

Після запуску програми, що містить вірус, стає можливим зараження інших файлів. Найчастіше вірусом заражаються завантажувальний сектор диска і виконувані файли, що мають розширення ЕХЕ, СОМ, SYS або ВАТ. Вкрай рідко заражаються текстові та графічні файли.

Заражена програма. це програма, яка містить впроваджену в неї програму-вірус.

Після зараження програми вірус може виконати якусь диверсію, не дуже серйозну, щоб не привернути уваги. І нарешті, не забуває повернути управління тій програмі, з якої був запущений. Кожне виконання зараженої програми переносить вірус в наступну. Таким чином, заразиться все програмне забезпечення.

Незважаючи на прийняті в багатьох країнах закони про боротьбу з комп’ютерними злочинами і розробку спеціальних програмних засобів захисту від вірусів, кількість нових програмних вірусів постійно росте. Це вимагає від користувача персонального комп’ютера знань про природу вірусів, способи зараження вірусами і захисту від них.

При зараженні комп’ютера вірусом дуже важливо вчасно його виявити. Для цього слід знати про основні ознаки прояву вірусів. До них можна віднести наступні:

припинення роботи або неправильна робота раніше успішно функціонуючих програм;

Комп’ютерні віруси

неможливість завантаження операційної системи;

зникнення файлів і каталогів або перекручування їхнього вмісту;

зміна дати і часу модифікації файлів;

несподіване значне збільшення кількості файлів на диску;

істотне зменшення розміру вільної оперативної пам’яті;

Чи потрібна комп’ютерна томографія легенів у разі легкої форми коронавірусу

висновок на екран непередбачених повідомлень або зображень;

подача непередбачених звукових сигналів;

часті зависання і збої в роботі комп‘ютера.

Слід зауважити, що перераховані вище явища необов’язково викликаються присутністю вірусу, а можуть бути наслідком інших причин. Тому завжди утруднена правильна діагностика стану комп’ютера.

Як віруси потрапляють в комп’ютер? Ви обов’язково повинні усвідомити собі це питання, щоб по можливості перекрити всі можливі канали надходження нових вірусів.

На щастя, вірус не може просто так з’явитися на комп’ютері (якщо, звичайно, ви самі не розробляєте його). Коли незаражений комп’ютер повністю ізольований від зовнішнього світу. від нього відключені дисководи, він не підключений до локальної мережі і в ньому не встановлено модем, вірус не може потрапити в такий комп’ютер.

Комп’ютерний вірус не з’явиться від того, що ви залишили на ніч відкритою кватирку і влаштували протяг. Дощ і сніг за вікном також не можуть служити джерелом виникнення комп’ютерного вірусу.

Щоб вірус проник на комп’ютер, необхідно, щоб останній виконав заражену програму або завантажився із зараженою дискети. Найбільш часто віруси потрапляють в комп’ютер разом з піратським програмним забезпеченням, програмами Freeware і Shareware.

Ось основні шляхи, по яких віруси проникають в комп’ютер:

отримання програм з електронної дошки оголошень і через глобальні мережі;

проникнення вірусу з локальної мережі

Ми не можемо зараз передбачити всі можливі шляхи проникнення вірусів в комп’ютер. Так, наприклад, зовсім недавно з’явився новий вид вірусів, що поширюються через файли документів текстового процесора Microsoft Word for Windows. Після цього навіть здавалося раніше абсолютно безпечним копіювання документів несе в собі небезпеку зараження.

Використання піратського програмного забезпечення

Незаконне використання програмного забезпечення, при якому воно багаторазово копіюється багатьма людьми, легко дозволяє вірусам поширюватися від комп’ютера до комп’ютера. У нашій країні, та й в усьому світі, піратське копіювання програм широко поширене.

Швидше за все віруси поширюються, заражаючи виконувані файли комп’ютерних ігор. Мало хто може утриматися, щоб не скопіювати у хорошого знайомого нову версію популярної гри, просто переписавши на свої дискети все її файли. Потім хтось перепише гру у вас і так далі і так далі. Якщо на одному з комп’ютерів цього ланцюжка знаходиться вірус, і він заразить виконувані файли гри, то всі інші любителі розваг також отримають вірус.

Тільки в разі законного використання програм ви можете бути спокійні за те, що не отримаєте вірус або троянську програму. В крайньому випадку, у вас буде кому висунути претензії.

Проте, відомі випадки, коли навіть фірмове програмне забезпечення містило в собі вірус, тому ви завжди повинні уважно ставитися до проблеми антивірусного захисту комп’ютера.

Широке використання програм Freeware і Shareware

Крім фірмового програмного забезпечення існують так звані безкоштовні (Freeware) і умовно безкоштовні (Shareware) програми. Ви можете вільно копіювати і використовувати таке програмне забезпечення. Програми Shareware відрізняються від Freeware тим, що якщо ви використовуєте їх довше визначеного терміну і вони вам сподобалися, ви повинні відправити їх творцеві невелику кількість грошей, зазвичай від п’яти до двадцяти американських доларів.

Як Shareware поширюються програми архіватори, наприклад архіватор ARJ, різні графічні пакети і інші дрібні корисні програми.

Комп’ютерні віруси. це. Що таке Комп’ютерні віруси?

У серпні 1998 з’явилася широко відома утиліта BackOrifice (Backdoor.BO), що застосовується для прихованого адміністрування віддалених комп’ютерів і мереж. Слідом за BackOrifice були написані кілька інших аналогічних програм: NetBus, Phase та інші.

Також в серпні був відзначений перший вірус, що заражає виконувані модулі Java. Java.StangeBrew. Цей вірус не представляв якусь небезпеку для користувачів Інтернет, оскільки на віддаленому комп’ютері неможливо використовувати необхідні для його розмноження функції. Слідом за ним в листопаді 1998 з’явився і VBScript.Rabbi. Інтернет-експансія скриптових вірусів продовжилася трьома вірусами, які заражують скрипти VisualBasic (VBS-файли), які активно застосовуються при написанні Web-сторінок. Як логічний наслідок VBScript-вірусів стала поява повноцінного HTML-вірусу (HTML.Internal).

1999 рік минув під знаком гібридного вірусу Melissa, що побив всі існуючі на той момент рекорди за швидкістю поширення. Melissa поєднував в собі можливості макровіруси і мережевого черв’яка, використовуючи для розмноження адресну книгу Outlook.

Правоохоронні органи США знайшли і заарештували автора Melissa. Ним виявився 31-річний програміст з Нью Джерсі, Девід Л. Сміт. Незабаром після арешту Сміт почав плідну співпрацю з ФБР і, врахувавши це, федеральний суд засудив його до незвично м’якого покарання: 20 місяців тюремного ув’язнення і штрафу в розмірі 5 000 дол. США.

У квітні був знайдений і автор вірусу CIH (він же «Чорнобиль»), яким виявився студент Тайванської технологічного інституту Чень Инха (陳盈 豪, CIH. його ініціали). Однак, через відсутність скарг на дії вірусу з боку місцевих компаній, у поліції не було підстав для його арешту.

Також в 1999 році був відзначений перший macro-вірус для Corel. Gala. на початку літа 1999 грянула епідемія Інтернет-хробака ZippedFiles. Цей черв’як цікавий тим, що був першим упакованим вірусом, який отримав широке поширення в «дикому» вигляді.

У червні 1996 року з’явився OS2.AEP. перший вірус для OS / 2, коректно заражає EXE-файли цієї операційної системи. До цього в OS / 2 зустрічалися тільки компаньйон-віруси. [18]

Unix-подібні

Ймовірно, перші віруси для сімейства ОС Unix були написані Фредом Коеном в ході проведення експериментів. В кінці 1980-х з’явилися перші публікації з вихідними текстами вірусів на мові sh. [19] [20]

Перший вірус для Linux (Bliss) з’явився в кінці вересня 1996 року. Заражений файл був поміщений в ньюс-групу alt.comp.virus і ще деякі, в лютому наступного року вийшла виправлена ​​версія. У жовтні 1996 року в електронному журналі, присвяченому вірусам VLAD, був опублікований початковий текст вірусу Staog. [21] У 1995 році була опублікована книга Марка Людвіга «The Giant Black Book of Computer Viruses», в якій наведено вихідні тексти вірусів Snoopy для FreeBSD. [22] Snoopy і Bliss написані на мові Сі і можуть бути перенесені практично в будь-яку UNIX-подібну операційну систему з мінімальними змінами.

Операційна система GNU / Linux, як і Unix-подібні операційні системи, взагалі розцінюються як захищені проти комп’ютерних вірусів. Однак, віруси можуть потенційно пошкодити незахищені системи на Linux і впливати на них, і навіть, можливо, поширюватися до інших систем. Число шкідливих програм, включаючи віруси, трояни, і інші шкідливі програми, безумовно написаних під Linux, зросла в останні роки і більш ніж подвоїлася протягом 2005 від 422 до 863. [23] Були поодинокі випадки виявлення шкідливих програм в офіційних мережевих репозиторіях. [24] [25] [26]

BETATECH.COM.UA 2022